Առաջարկվում է բարձրացնել շինարարության թույլտվությունների տրամադրման համար նախատեսված տեղական տուրքի դրույքաչափերը, սահմանել տուրք նաեւ շինարարության թույլտվության ժամկետների երկարաձգման համար: ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը, ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը, նշել է, որ մինչ այս պահը սահմանված է տեղական տուրք միայն շինարարության թույլտվությունների տրամադրման համար, իսկ ժամկետների երկարացման համար նման տեղական տուրք սահմանված չէ:
Միեւնույն ժամանակ, առաջարկվում է տեղական տուրքի դրույքաչափի բարձրացումն անհատական բնակելի տների մասով կիրառել միայն Երեւան քաղաքի վարչական տարածքում, իսկ սահմանամերձ բնակավայրերում առհասարակ այս բարձրացումները չկիրառել` կարեւորելով տարածքների համաչափ զարգացումը:
Արման Պողոսյանի խոսքով քննարկման ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը 2 հիմնական նպատակ է հետապնդում: Առաջին` ձեւավորել այնպիսի միջավայր, որտեղ կառուցապատողներն իրենց տրված շինարարական թույլտվությունների ժամկետների պահպանման նկատմամբ կդրսեւորեն ավելի պատասխանատու եւ կարգապահական վարքագիծ, իսկ չդրսեւորելու պարագայում ստիպված կլինեն վճարել լրացուցիչ տեղական տուրքեր այն համայնքներին, որոնք տվել են այդ թույլտվությունները: Երկրորդ` պետական եւ համայնքային նշանակության որոշ գույքային միավորների համար սահմանել անշարժ գույքի հարկի վճարման պարտավորություն, դրանք այն գույքային միավորներն են, որոնք ներկայումս, ըստ Արման Պողոսյանի, անարդարացիորեն չեն հարկվում:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ նախագծերով առաջարկվում է նաեւ անշարժ գույքի հարկով հարկել պետական եւ համայնքային սեփականության հողամասերի վրա կառուցված ինքնակամ շինությունները, պետական եւ համայնքային սեփականության հողամասերի ու շինությունների անհատույց մշտական օգտագործողներին, ինչպես նաեւ կառուցապատման, վարձակալության իրավունքով տրամադրված պետական եւ համայնքային սեփականության հողամասերի մշտական օգտագործողներին, ստորգետնյա եւ վերգետնյա շենքերի, շինությունների կամ կառույցների մասով:

“Предлагается увеличить ставки местной пошлины за выдачу разрешения на строительство, установить плату за продление срока действия разрешения на строительство”, - отметил заместитель министра финансов А.Погосян, представляя пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА на внеочередном заседании НС, подчеркнув, что до сих пор местная пошлина установлена ​​только за выдачу разрешений на строительство, а местный сбор за продление сроков не установлен.
В то же время предлагается применять повышение ставки местного налога для индивидуальных жилых домов лишь в административной территории города Еревана и не применять эти повышения в приграничных населенных пунктах в целом, подчеркивая важность пропорционального развития территорий.
По Погосяну, представленный к обсуждению пакет законопроектов преследует две основные цели. Во-первых, создать условия, при которых застройщики будут проявлять более ответственное и дисциплинированное поведение в отношении соблюдения выданных им разрешений на строительство, а в случае их несоблюдения им придется платить дополнительные местные налоги общинам, выдавшим эти разрешения. Во-вторых, установить обязанность по уплате налога на недвижимое имущество для некоторых объектов имущества государственного и общественного значения, которые ныне неоправданно не облагаются налогом.
Замминистра сообщил также, что законопроектом предлагается облагать налогом на недвижимость самовольные постройки на земельных участках государственной и общинной собственности, безвозмездных постоянных пользователей земельными участками и строениями государственной и общинной собственности и др.